Sense of march by Sintija Vaivade

march 25, 2019

Manu marta sajūtu veido…

Marts ir manas meitas dzimšanas mēnesis. Tādēļ visīpašākais visā gadā.

Bildes.

Ja es koncentrējos uz kādu noteiktu vietu, kurai man jārada koncepcija, ja es mēģinu šo vietu atminēt un izprast tās veidolu, vēsturi, sajust tās dvēseliskās īpašības, tad šajā lūkošanās procesā iejaucas bildes no citām vietām, kuras kādreiz ir iespaidojušas.

Bildes no vietām, kuru veidolos es atpazīstu noteiktas noskaņas un kvalitātes atspulgu.

Bildes no vietām vai arhitektoniskām situācijām, un bildes, kas nākušas no mākslas pasaules, no filmām, literatūras vai teātra.

Visas šīs bildes, kuras pirmajā brīdī šķiet neiederīgas un kurām ir cita vēsture – šīs bildes mani ielenc. Es sevi piespiežu tās ieraudzīt. Man viņas ir vajadzīgas.

Prātā tās izgaismojot, es ieraugu, kas šai konkrētajai vietai ir radniecisks vai arī gluži otrādi – svešs. Tikai tad rodas šī daudzslāņainā, dziļā un asā bilde par esošo. Tā ļauj atbrīvoties un ieraudzīt vadlīnijas, konceptuālu ceļu tīklu, pa kuru tuvoties konkrētajai vietai. Tas parādās arvien skaidrāk un palīdz man pieņemt tālākai projektēšanai nepieciešamos lēmumus. Šādi es saistos ar vietu, sajūtu to un reizē skatos uz ārpusi – uz to citu bilžu pasauli, kura man ir.

Ja ēka ir radīta tikai pati par sevi un atkārto to, ko pasaka priekšā tradīcijas un konkrētā vieta, tad man pietrūkst sasaistes ar pasauli un tagadnes elpas.

Ja kāds arhitektonisks risinājums stāsta tikai par laicīgo un ir tīri vizionārs, bez konkrētas vietas līdzdarbošanās, man pietrūkst ēkas dvēseliskās saiknes ar tās atrašanās vietu, šīs vietas smaguma.

Tikai tās celtnes, kuras konkrētajā vietā rada īpašu klātesamības sajūtu – šķiet, tās stāv zem iekšējās spriedzes, kas ietver šo vietu. Tās pamato šo konkrēto vietu ar to, ka liecina par pasauli. Pasaules klātbūtne šajā vietā jūtama caur šīm ēkām.

 

Arhitekte Sintija Vaivade / http://arhitekte.lv/

Iedvesmas izlasē:

D.156.3 / Gio Ponti / Molteni&C

Ledtube / Daniel López / Marset

Paul / Vincent Van Duysen’s / Molteni&C

Topkapi / Rodolfo Dordoni, Michele Angelini / Effegibi

Lampe de Marseille  / Le Corbusier / Nemo

No items found.