LABAS GAISMAS DEFILĒ

september 14, 2016

«Good lightning doesn’t just happen. It’s designed».
Šādi skan gaismas dizaineru asociācijas (International Association of Lighting Designers jeb IALD) pārliecība. Starptautiskā organizācija darbojas jau kopš sešdesmitajiem gadiem un vieno gaismas arhitektu, ražotāju un izglītības iestāžu darbību. Mērķis ir definēt, kas ir kvalitatīvs apgaismojums, kā tas izskatās un kā funkcionē. Noteikt standartus un veicināt inovatīvu, funkcionālu un ekonomiski izdevīgu gaismas projektu izstrādi. Katru gadu labākie gaismas dizaina risinājumi tiek izcelti IALD rīkotajā konkursā – International Lighting Design Awards. Šogad šis konkurss ir vainagojies ar sešpadsmit izcili izgaismotiem projektiem dažādās pasaules malās. Sākam apskatu ar pirmajiem diviem.

Radiance Award for excellence
Sinagoga Linkolna laukumā, Ņujorka.
Arhitektūra: Cetra Ruddy Architects
Apgaismojuma dizains: L Tillotson Design Associates

Sinagoga ir pirmā sakrālā celtne, kas ir uzcelta Manhetenā pēdējo 40 gadu laikā. Arhitektūra variē ar simboliem, un ebreju svētie raksti šajā namā ir iekodēta vairākos veidos. Izmēros iespaidīgākā Toras metafora atspoguļojas fasādē. Lielāko ārsienas daļu veido viļņaina stikla struktūra, kas sastāv no piecām horizontālām joslām, no kurām katra simbolizē vienu svēto rakstu grāmatu. Fasādes koptēls simbolizē Toras rulli – stikls imitē pergamentu, granīta apjomi ēkas sānos – koka ruļļus. Ēkas tuvumā atklājas fasādes sarežģītība. Viļņoto daļu veido stikla paneļi ar iekšpusē ievietotu burzītu, bronzas krāsas audumu. Paneļu iekšējais rāmis tiek izgaismots ar LED profilu virzienā no augšas uz leju un vice versa. Izgaismotā stikla ārsiena ir pietiekami necaurspīdīga, lai saglabātu lūgšanas telpas privātumu, un vienlaikus pietiekami gaismas caurlaidīga, lai iekštelpa vizuāli savienotos ar pilsētas laukumu.

lss_01_1200x800
aca0015_07

 

Lielāko nama daļu aizņem lūgšanu zāle ar amfiteātra veidā izkārtotām sēdvietu rindām. Centrā ir izvietots podests, pie kura norisinās svēto rakstu lasīšana. Sienas, kas nav stiklotas, ir klātas ar izgaismotiem akustiskajiem paneļiem. Sienu forma un izvietojums raisa asociācijas ar nomadu telti, savukārt griestu apgaismojums ar zvaigžņotu debesjumu tuksnesī. Griestos ir 631 LED iebūves, kas simbolizē 631 ebreju svēto rakstu baušļus.

Award for excellence + sustainability
Benzīna uzpildes stacija, Spānija
Arhitektūra: Malka + Portus Arquitectos
Apgaismojuma dizains: Rafael Gallego AUREOLIGHTING

Projekta pasūtītājs ir spāņu degvielas uzņēmums CEPSA, kas, uzsākot darbu pie jaunas uzpildes stacijas projekta, arhitektiem izvirzīja četras kompānijai būtiskas kvalitātes: vienkāršība, elegance, ilgtspējība un uz nākotni vērsts fokuss. Rezultāts ir aptvēris visus uzskaitītos faktorus.

cor0005_05
cor0005_09

Saglabājot vienkāršību, arhitektu komanda izvēlējās viena veida jaudīgus LED gaismekļus, lietojot tos divās zīmola krāsas – sarkanā un baltā un savienojot vienotā vadības mehānismā. Sārtā, horizontāli vērstā gaisma izceļ futūristiskās jumta pārseguma formas. Baltā apgaismojuma emisija ir lejupvērsta un nodrošina vispārējo apgaismojumu stacijā. Ovālas formas LED elementi virs katras platformas veic lokālā apgaismojumu funkciju diennakts tumšajā laikā. Gaisma ir eleganti saplūdusi ar arhitektūru. Tās baltajai versijai ir tehniski funkcionāls uzdevums, sarkanā nodrošina zīmola vizuālās identitātes atspoguļojumu un pievērš braucēju vērību naktīs. Projekta ilgtspējību un videi draudzīgu lietojumu nodrošina ne tikai LED gaismas formāts, bet arī tās kontroles mehānisms. Gaismas daudzums tiek automātiski samazināts brīžos, kad uzpildes stacijā nav automašīnu un palielināts atbilstoši pārvietošanās līdzekļu un apmeklētāju skaita pieaugumam. Diožu gaismas emisija nav vērsta augšup nevienā no apgaismojuma konfigurācijām, tādēļ gaismas daudzums virs uzpildes stacijas ir minimāls un neietekmē atmosfēras gaismas piesārņojuma apjomu.

No items found.