SENSE OF SEPTEMBER by Dāvis Gasuls

september 23, 2016

Manu septembra sajūtu veido…
Septembris, parasti, piezogas negaidīts, liekot saprast, ka īsā ziemeļu vasaras epizode jau atkal ir paskrējusi garām. Rīgas ielas pēkšņi piepilda cilvēku un transporta gūzma, skolēni ar gladiolu un citu rudens ziedu buntēm saposti maršē uz skolām. Gaisā virmo trauslā sezonas maiņu trauksme, kas savu pilnību sasniedz ap rudens saulgriežiem. Ir vēlēšanās pamazām patverties mājas sienās un izmantot mākslīgos siltuma un gaismas devējus proporcionāli saules intensitātes sarukumam. Taču septembra beigās ir arī viens no gada tonāli skaistākajiem mirkļiem – atvasara, kas zināmā mērā atgādina episki skaistās dabas gaismas spēles, kuras parasti var novērot īsi pirms kārtīgiem negaisiem.

Pastāstiet par ēku, kurā uzaugāt, aizvadījāt savu bērnību. Vai tas ir bijis Jūsu sākotnējais iedvesmas avots aroda izvēlē?
Mana bērnība aizritēja 80. un 90.gadu mijā – pārmaiņu laikā, līdzīgi, arī mājas kurās uzaugu mainījās samērā bieži. No pirmskara īres nama dzīvokļa Kr.Barona ielā, Rīgas centrā uz priedēm ieskautu koka māju Mazā Baltezera krastā – pirmsskolas vecumā. No 80. gadu beigu postmodernisma daudzdzīvokļu mājas Ādažu centrā uz savrupu, klasisku koka viensētu Kārsavas apkaimē, Rītupes krastā, Ziemeļlatgalē – skolas laikā. Esmu drošs, ka dažādās, kontrastējošās vides kurās uzaugu ir ietekmējušas manu izvēli par labu arhitekta profesijai. Atceros arī, ka bērnībā, ejot pa Rīgas ielām, mans skats vienmēr bija vērsts uz augšu, pētot eklektisma un jūgendstila ēku bagātos fasāžu ornamentus.

Vai Jūs ņemat vērā vides un sociālo ilgtspējību Jūsu radītajos objektos?
Domāju – jā, skatoties no aspekta, ka ēkas kuras projektējam Zaigas Gailes birojā tiek noslīpētas līdz līmenim, lai tās ne vien iekļautos apkārtējā vidē, bet arī būtu kvalitatīvas, līdz ar to arī ilgtspējīgas, pašas par sevi. Energoefektivitāte šodien jau ir iestrādāta būvniecības normās un ir pašsaprotama. Taču “pasīvās ēkas” līdz šim neesmu projektējis.

trentini-09-k1_750

LISTONE GIORDANO Mareggiata Amalfi koka parketa grīda
MOROSO paklājs Shadows, dizains: Golran
DIESEL LIVING krēsls Overdyed leather lounge, dizains: Diesel with Moroso

trentini-09-k2_750

ZANOTTA dīvāns Beta, dizains: Mauro Lipparini, 2004
ZEITRAUM kumode Side, dizains: Formstelle, 2004
FLOS gaismeklis Toio, dizains: Achille & Pier Giacomo Castiglioni, 1962
TUBE radiators Agora, dizains: Nicola De Ponti, 2012

trentini-09-k3_750

DIESEL LIVING with Foscarini gaismeklis Glas, dizains: Diesel Creative Team
Straight composition virtuve
GAN paklājs Tasili, dizains: Sandra Figuerola
MOSA flīzes Kho Liang le Collection, dizains: Kho Liang Ie
SANTA&COLE gaismeklis Arne Domus, dizains: Santa & Cole Team, 2015

Zaigas Gailes biroja mājaslapa

No items found.