Gaismas mākslas objekts - Skyspace Stokholmā

january 19, 2018

Ja plānojat braucienu uz pārjūras kaimiņzemi Zviedriju, ir vērts atvēlēt vienu dienu un doties noskaņas ceļojumā, lai apskatītu Latvijai ģeogrāfiski vistuvāk novietoto gaismas mākslas dižgara Džeimsa Tarela (James Turrell) darbu –  Outside/Insight (2011). Tas ir vistālāk ziemeļos uzceltais viņa slavenās Skyspace instalāciju sērijas objekts.

testnr2-1024x327@2x_edited2
Skyspace se 6

Outside/Insight atrodas Stokholmas apgabala dienvidaustrumos. No pilsētas centrālās stacijas (T-Centralen) brauciens aizņems ~ 45 minūtes ar auto vai nedaudz vairāk kā 1,5 stundas ar pilsētas sabiedrisko transportu (plus pastaiga no transporta pieturas).

SkyspaceMap

Pēc jums iedotās kartes meža piekalniņā atradīsiet cilindrisku koka būvi, kas drīzāk izskatās pēc pirtiņas, taču iekšpusē skatam atklāsies gandrīz vai futūristiska vide.

SkyspaceOutside
IMG_7281

Instalācijas telpa ir apaļa istaba ar betona apdari un lūku uz debesīm griestu vidū. Objekts ir jāapmeklē krēslas un/vai rītausmas laikā, kad 40 minūtes pirms un 60 minūtes pēc saullēkta vai saulrieta interjera slēptais apgaismojums performē meditatīvā duetā ar debesu transformācijām ārpusē. Plūstoši toņu gradienti maina gan telpas, gan krāsu uztveri. Šis dabīgās un mākslīgās gaismas variāciju un mijiedarbības skaistums ir fascinējošs. Tas jāredz klātienē!

Skyspace se 2

Ņemot vērā, ka ceļš ir diezgan tāls un paliels tā posms jāveic ar kājām, braucienu ieteicams plānot siltākā laikā. Raksta autores ceļojums uz Skyspace gan notika tieši ziemā un arī tas piešķīra pasākumam savu romantiku un sajūtu asumu. Nosalušās kājas varēja sasildīt uz apkurinātā betona “mūrīša”, vienlaicīgi ļaujoties sniegpārslu hipnotizējošajai virpuļošanai telpas centrā, kamēr ārā šalkoja dzestrs vējš.

SkyspaceCilveki


Vairāk info: http://www.skyspace.se/
Uz Skyspace var nokļūt ar Stokholmas sabiedriskā transporta dienas biļeti, jābrauc ar vilcienu un autobusu, maršrutu ērti var izplānot te: https://sl.se/

Gaismas projektu darbnīca

Katrīna Kalniņa, gaismas projektētāja, MA, MSc

No items found.