Lai top gaisma Rīgas vēsturiskā centra ēkas istabā!

january 08, 2018

Rīgas vēsturiskajā centrā ir daudz skaistu ēku, kur plašajās telpās ar augstiem griestiem elektrības izvadu plānojums ir palicis no laikiem, kad ēkas celtas: augstie griesti ar ģipša ornamentiem un viens elektrības izvads dekoratīvā rozetē – telpas centrā. Vēsturiski tā ir bijusi vieta lielai lustrai, taču laiki mainās un kopā ar to arī telpu iekārtojums un cilvēka prasības pret gaismu. Mūsdienu skaistās lampas, galvenokārt, kalpo kā brīnišķīgs interjera dekors, kas drīzāk izgaismo sevi, nevis apkārtējo vidi. Daudzie simti vai tūkstoši lumenu, kas uzrādīti tehniskajos parametros, nereti pazūd materiālos un paša gaismas ķermeņa dizainiskajā ģeometrijā.

piemerbildes3
false calc_web

Bildē redzama gaismas intensitātes kalkulācija dzīvoklī ar 3,4 m augstiem griestiem un vienu iekārtu mūsdienu gaismekli-lustru telpas centrā. Plānā norādīts vēlamais gaismas daudzums, savukārt faktiskais nolasāms pēc krāsām tabulā pa kreisi.

Kā, saglabājot telpas noskaņu, nejaucoties arhitektūrā un nebojājot vēsturiskos griestus panākt dzīvojamām telpām pietiekamu un šodienas cilvēka ikdienai piemērotu gaismas daudzumu telpā? Un ja nu šādā istabā ir plānots izvietot darba telpas, piemēram, kabinetu, kur prasības pēc gaismas ir vēl specifiskākas? Gaismas projektu darbnīca laiku pa laikam palīdz risināt šos jautājumus un darba procesā ir izkristalizējušies vairāki iespējamie risinājumi:

1 – Izvēlēties ļoti jaudīgu iekarināmo gaismekli. Ir atrodamas dažas, samērā jaudīgas modernās lampas – lustras, kas, ja vien vizuāli iekļaujas vēlamajā interjera koncepcijā, ļauj diezgan labi piegaismot telpu.

skichu piemeri (3)

Reti gan kuram dekoratīvajam gaismekliem ir pieejami fotometriskie dati, taču šie ir pārbaudīti piemēri:

Jaudigas lustras3

2 –  Zirnekļveida lampas un vadu dekoratīvā grafika. Strāvas avots tāpat ir centrā, taču gaismekļu grupa (-s) var tikt iekarināta nelielos stiprinājumos jebkur telpā.

skichu piemeri (2)

Piemēri:

Jaudigas lustras - zirnekli

3 – Lai arī cik daudz gaismas nesošs būtu centrālais gaismeklis, papildus gaismas avoti telpai ir rekomendējami jebkurā gadījumā. Pirmkārt, lai dotu iespēju variēt ar gaismas scenārijiem, veidot gaismas slāņus, otrkārt, lai dotu papildus gaismu. Ja iespējams, sienā var paredzēt izvadus sienas gaismekļiem, pie tam šeit būtu vērts izvēlēties tādus, kas drīzāk vizuāli integrējas arhitektūrā un ir gana jaudīgi gaismes nesēji, nevis tikai  grezni paši par sevi.

skichu piemeri (5)

Ja elektrības pievadus izvilkt nav iespējams, ir arī gaismekļi, kurus stiprina pie sienas, bet strāva pienāk no turpat blakus esošās rozetes.

skichu piemeri (4)

Piemēri bildēs:

Sienas lampu piemeri

4 – Telpu iespējams piegaismot arī tikai ar stāvlampām. Lielās stāvlampas ar izliekto kāju un abažūru der kādas atsevišķas zonas izgaismošanai, taču ir arī stāvlampas, kas izgaismo sienu / griestus, tādējādi piepildot visu telpu ar ambientu gaismu.

skichu piemeri (7)
Stavlampas

5 – Slīdošā gaisma no mēbelēm. Gaismas avotu var samērā vienkārši integrēt mēbelēs, piemēram, skapja augšdaļā. Tādējādi siena un/vai griesti tiek izmantoti kā atstarojošā plakne un rada telpā gaišuma sajūtu.

Vēl ir arī iespēja gaismekļus iebūvēt grīdā vai to novietot uz tās, lai visa siena kļūst par gaismas relfektoru.  Tas gan ir pavisam moderns gaismošanas paņēmiens, bet ja gaismai netraucē kājlīstes vai citas detaļas, to var labi izmantot.

skichu piemeri (8)
skichu piemeri (1)
Gaisma no mebelem3

6 – Ne vienmēr pamatapgaismojumam jānāk no lustras telpas centrā. LED kā gaismas avota miniatūrais izmērs ļauj lampai izstiepties smalkā, grafiskā līnijā, kas gandrīz nemanāmi savieno telpas plaknes, ienesot tajās gaišumu. Piemērs testētajai telpai:

skichu piemeri (6)
alternativie2

Gaismas projektu darbnīca

Katrīna Kalniņa, gaismas projektētāja, Mag.Art.

No items found.