Lighting outside the borders of the standards

june 14, 2019

11. jūnijā interjera dizaina galerijas TRENTINI rīkotajā pasākumā ar lekciju “Lighting outside the borders of the standards” uzstājās FAGERHULT gaismas akadēmijas un pētniecības vadītājs HENRIKS KLAUSENS (Henrik Clausen). Laikā, kad piedzīvojam strauju globālās sabiedrības novecošanos, ir būtiski domāt, kā risināt ar dzīves kvalitāti saistītos jautājumus, kas skar gados vecākus cilvēkus.

Apskatot jaunākos pētījumus par apgaismojuma fizioloģisko nozīmi un acs novecošanās procesiem, iespējams secināt, ka standartos noteiktais apgaismojuma līmenis var būt pat trīs reizes zemāks nekā nepieciešams senioriem. Tas ne tikai traucē baudīt pilnvērtīgas vecumdienas, bet saistīts ar drošības riskiem mājās, darba vietā vai vadot auto.

Cilvēkiem arvien ilgāk strādājot un baudot aktīvu dzīvi, gaismas projektētājiem, arhitektiem un dizaineriem jāņem vērā acs novecošanās faktors, paredzot individuālu, katra vajadzībām atbilstošu apgaismojumu. Tomēr izaicinājums slēpjas energoefektivitātē – vairāk gaismas nozīmē arī vairāk patērētas elektroenerģijas. Kā nodrošināt cilvēku vajadzības, nekaitējot videi? Var jau būt, ka nākotnē mēs vienkārši nomainīsim savas acs lēcu pret jaunu un apgaismojuma standarts atkal būs tieši laikā!

Lektors: Henriks Klausens (Henrik Clausen) – Fagerhult Gaismas Akadēmijas direktors

Foto: Kaspars Filips Dobrovoļskis

No items found.