Laikmetīgie dumpinieki B&B Italia

december 04, 2020

Vizionāri – tie ir laimīgie, kuri apveltīti ar tik spilgtu iztēli, ka tai nav iespējams uzlikt nekādus ierobežojumu rāmjus. Viņi spēj šīs vīzijas nodot tālāk līdz tās iegūst materiālu apveidu. Tie ir cilvēki, kuri izceļas pūļa vidū un visbiežāk tie nav pūkainākie raksturi, taču jebkurš izaicinājums ir atspēriens kaut kam lielākam, kas tiek atstāts visas cilvēces mantojumam. Tāpēc var teikt – aiz katra izcila uzņēmuma stāvējis dumpinieks, kurš vienmēr dzīvojis soli priekšā laikmetam. Šis ir stāsts par pasaulslavenā uzņēmuma B&B Italia kodu, dvēseli un radītāju – Piero Busnelli kungu.

Piero Ambrogio Busnelli (1926 – 2014) nospiedumi mēbeļu ražošanas un dizaina pasaulē atstājuši aiz sevis taku, pa kuru seko tie, kas grib mācīties no labākajiem un tic tehnoloģiju spēkam tikpat cieši, kā to darīja Busnelli kungs. Viņa profils atgādina lauvu – nevaldāmais matu erkulis līdzinās plēsēja krēpēm, acīs neapdzēšama mednieka uguns un neticami attīstīts instinkts, kas momentāli ļauj sajust vissīkākos pārmaiņu vējus. Minimālists, kam tuva perfekcija līdz detaļas precizitātei. Formulas braucēja cienīgs reakcijas ātrums plus apbrīnojami ass intelekts, kam pievienota neremdināma zinātkāre – lūk vienādojums, kas veido veiksmīgu vizionāru.

Piedzīvojums, izaicinājums, inovācijas – ir B&B Italia vadmotīvs arī šodien. “Itāļi strādā priekam” – sirsnīgi smaidot, piemetinātu Piero Busnelli. Galu galā, jebkuru darbu iespējams darīt gan ar prieku un ticību, gan ar piespiešanos un nepatiku. Piero vienmēr sekojis sirdij un ne mirkli to nav nožēlojis, paļaujoties, ka prāts šo emocionālo labpatiku papildinās ar noderīgu informāciju, kas novedīs pie izcila rezultāta. Pasaulslavenais arhitekts un ilggadējs B&B Italia partneris Antonio Citterio uzsver: “Jebkuru problēmu jāuztver kā vērsi, tā vienkārši jāpaņem aiz ragiem un jāsavalda, kā to darīja Piero”.

Piecdesmitajos gados Itālijā dominēja tādi rūpniecības flagmaņi kā Pirreli, Edison, Fiat, Olivetti.  Piero Busnelli instinktīvi juta, ka tehnoloģiju attīstība arī mēbeļu ražošanas jomā ir tikai laika jautājums, turklāt tas pavērtu iespējas iekarot tirgu arī ārpus dzimtās Itālijas. Laikabiedri atminas, ka Piero vienmēr sekoja tiem, kuri bija priekšā, mēģinot tos apsteigt. Lai arī nepārzinādams svešvalodas, Busnelli bieži devās ceļojumos, lai izzinātu aktualitātes pasaulē. Tā kārtējā brauciena laikā Londonā viņa mednieka acs kādā rūpnīcā piefiksēja ko tādu, kas citiem liktos šķietami neievērojams – iekārtu, kas ražo dzeltenas gumijas pīlītes. Sajūta, ka vērsis ir paņemts aiz ragiem! Busnelli prātā dzimst ideja iedvesmojoties tieši no šīs ražošanas tehnikas  – izmantot poliuretāna pildījumu mīkstajās mēbelēs. Interesanti, ka rūpnieciskais process palicis praktiski nemainīgs līdz šai dienai, pusgadsimtu vēlāk.

“Kādu dienu man piezvanīja džentlmenis no Cassina komānijas, tābrīdējā industrijas līdera mīksto mēbeļu ražotnē. Viņš vēlējās zināt, ko esam iecerējuši”. Zvanītāju, Cesare Cassina, ideja par poliuretāna izmantošanu mīksto mēbeļu ražošanā ieintriģēja tik ļoti, ka pēc vairākām tikšanās reizēm abi nolēma apvienot spēkus, dibinot kompāniju C&B. Starptautiski atzītais grafikas dizainers Bob Noorda izstrādāja ikonisko C&B logo. Jau pirmā ražotne, kas tapa Piero vadībā iezīmēja viņa unikālo spēju piesaistīt nākotnes talantus, kas spēj saredzēt dizaina un funkcionalitātes apvienojuma nozīmīgumu. Jauno arhitektu Afra un Tobia Scarpa projektētā C&B rūpnīca Novedrate arī mūsdienās ideāli iemieso šo simbiozi. Šis ir laiks, kad top tādi laikmeta hiti kā Cornado zvilnis, kura salikšanā tika izmantotas tikai divas skrūves, dizainera Mario Bellini radītais atpūtas krēsls Amata, Gaetano Pesce rotaļīgais UP zvilnis, kurš tikko izpakots, atgādina ravioli un tikai pēc tam iegūst formu, un, protams, skandalozā Mario Bellini šķietami tikai no spilveniem sastāvošā zvilnēšanas platfoma Le Bambole bez balstiem galvai un rokām. Fotogrāfijas pasaules dumpinieka Oliviero Toscani radītā Le Bambole attēlu sērija Salone del Mobile izstādei ar Endija Vorhola mūzu Donna Jordan izsauca skandālu – modeles atkailinātās krūtis plākātos tika cenzētas ar melnu svītru, zibenīgi mēbeļu sērijai iegūstot kulta dizaina statusu.

Dizains, tehnoloģiju inovācijas un spilgta komunikācija – šī trīsvienība kalpoja par katra nākamā C&B radītā objekta veiksmes garantu. Busnelli, izturot stilu līdz galam, preses mītingus rīkoja uz kruīza kuģiem. Debeszila ūdens virsma, žilbinošas azūra debesis, dzērieni – vai iespējams  vizualizēt vēl labāku atmosfēru produktu prezentācijai? Septiņdesmitie gadi ieiet vēsturē kā mēbeļu dizaina ēras uzplaukums, C&B iegūstot arī prestižo Compasso D’Oro apbalvojumu, kas pirmoreiz vēsturē tika piešķirta mēbeles dizainam (protams, Le Bambole!). Itāļu dizains kļūst par par starptautisku fenomenu un eksporta zīmolu. C&B ar divām instalācijām piedalās MOMA izstādē Ņujorkā. Par Mario Bellini radīto īpatnējo automobīli – instalāciju, kuras interjers līdzinājās milzīgam istabas salonam ar ērtiem zviļņiem, runā visi. Patiesībā, tieši šis auto ir mūsdienās pierastā minivena priekštecis.

Piecus gadus, pēc sadarbības uzsākšanas, Cassina un Busnelli ceļi šķiras. Busnelli izpērk daļas un nodibināja uzņēmumu, ko šodien pazīstam kā B&B Italia. Piero Busnelli mēdza jokot, ka pirmais B apzīmēja bankas, jo bizness sākumā bija pilnībā atkarīgs no finanšu iestāžu izsniegtajiem aizdevumiem. Taču vairāku gadu laikā uzņēmējam izdevās tos veiksmīgi atmaksāt pateicoties aizvien plaukstošajam pieprasījumam pēc B&B Italia produktiem. Tādejādi B&B iegūst mūsdienu nozīmi – Busnelli un Busnelli (tēvs un dēli). “Mans tēvs vienmēr atkārtoja, ka viņš ir pateicību parādā Cesare par gūtajām zināšanām. Viņš turpināja respektēt savu agrāko biznesa partneri”, atzīst Piero dēls Federico Busnelli, kurš šobrīd vada uzņēmumu.

 

 

Frederico pievienojās B&B Italia 1973. gadā, kļūstot par izpētes centra CR&S vadītāju. CR&S izpētes un attīstības centrs ir B&B Italia prāts, šeit radītās tehnoloģijas palīdz dizaineriem attīstīt iespējas – izzinot ko un kā iespējams izdarīt ar produktu. Šodien plašākajā industrijas centrā 25 dažādu jomu speciālisti palīdz dizaineriem eksperimentēt ar tehniskajām iespējām. Massimilano Busnelli, pašreizējais pētniecības centra vadītājs: “Kad no dizainera saņemam ideju, netērējam laiku, mēģinot saprast tās īsto potenciālu – mēs uzreiz sākam ar prototipa izgatavošanu”. Leģendārā Papilio krēsla radītājs, arhitekts un dizainers Naoto Fukasawa uzsver centra nozīmīgumu: “Papilio forma atgādina izplestus taureņa spārnus – lai panāktu ideālo rezultātu, mēs daudz eksperimentējām ar prototipiem CR&S mītnē. Varējām mainīt dimensijas, lai iegūtu optimālāko un noslīpētāko rezultātu”.

Izcilu dizainu veido inovatīvas detaļas. Vai tā būtu garderobe, kas vizuāli saplūst ar sienu vai viegli transformējama mīksto mēbeļu atpūtas sistēma  – B&B Italia interjera produkti top roku rokā ar pasaules straujajiem attīstības tempiem. Vizionāra skatījumu lieliski ilustrē 1973. gadā projektētā B&B Italia galvenā mītne, kurai Piero piesaistīja tolaik jauno talantu, arhitektu Renzo Piano. Ēkas relaizācijā tika izmantoti novatoriski materiāli un revolucionāras formas, radot vietu, kuru iezīmē  ne  tikai funkcionalitāte un izturība, bet arī būšana soli priekšā laikam. Tā kalpoja kā prototips vairākus gadus vēlāk tapušajam Pompidou centram Parīzē, kura projektēšanā arī piedalījās Renzo Piano.

 

1992. gadā, atzīmējot 65 gadu jubileju, nepaturamais dzinējs Piero Busnelli uzņēmuma vadības grožus nodeva saviem bērniem. Taču ne lai dotos pelnītā atpūtā, bet gan, lai pievērstos jaunai idejai – B&B Italia Marine, uzņēmuma kopsadarbībai ar kruīzu kuģu ražotāju Costa. B&B Italia Marine piedzīvojums nozīmēja likt lietā gadu gaitā uzkrātās zināšanas: pētniecības centra darbībā iegūtās iemaņas, pieredzi līgumražošanā un darba kvalitāti, radot unikālus peldošo viesnīcu interjerus, kas transformēja atpūtu uz kruīza kuģiem jaunā līmenī.

Piecdesmit gadu laikā Piero Busnelli dumpinieciskā vizionāra domāšana un atstātais mantojums ļauj šodien B&B Italia atrasties starp pašiem spilgtākajiem un novatoriskākajiem mēbeļu ražotājiem, katrs jaunais produkts top ar spēcīgu raksturu. Tās nav mēbeles izredzētajiem, tie ir objekti tiem, kuri tāpat kā Busnelli, cenšas uzzināt un atklāt vairāk, novērtējot daudzpusīgo funkcionalitāti un dizaina estētiku. Aiz katra jauna produkta stāv stāsts, kas atstāj nospiedumus. B&B Italia sadarbojas ar vairāk nekā 20 starptautiski atzītiem arhitektiem un dizaineriem, starp tiem ir Naoto Fukasawa, Jasper Morrison, Jeffrey Bernett, Vincent Van Duysen un Doshi Levien. Dumpinieki bez ģeogrāfiskām robežām.

Ne tikai mājokļu mēbeļu dizains un ražošana, bet arī veikali, biroji, šovrūmi, kruīza kuģi – B&B Italia tiecas izpildīt aizvien jaunus izaicinājumus telpu dizaina prasībās. Spēcīga identitāte, kas atpazīstama no pirmā acu skatiena raksturo B&B Italia šodien. “Lai kur tiktu izstādītas B&B Italia mēbeles, vieta kļūs par skatuvi, bet paši produkti – par aktieriem. Izrāde nevar iztikt bez viena vai otra”, uzsver arhitekts un dizainers Antonio Citterio, kas sadarbojas ar B&B Italia jau gadu desmitiem, piebilstot: “B&B Italia ir ģimene – ne tikai tāpēc, ka to vada viena ģimene, bet arī tāpēc, ka tās produkti ir viena liela saime. Ja ikvienu produktu, ko esam radījuši no pirmsākumiem, saliktu vienā telpā, tie veidotu harmoniju, joprojām nezaudējot individuālo raksturu”.

Sauciet to par stipras ģimenes kodu, biznesa ķēriena krampi vai spēju ieskatīties nākotnē. Iespējams, visa pamatā ir drosme mesties nezināmajā, meklēt, runāt skaļāk un atļauties izdarīt ko tādu, ko vēl nav darījis kāds cits, neieslīkstot pašapmierinātībā un nezaudējot izsalkumu radīt ko jaunu. Aiz Busnelli ģimenes uzņēmuma stāv spilgta laikmeta personība, leģendārā Piero Busnelli gars, kura darba augļus šodien spēj baudīt ikviens, kurš izvēlas B&B Italia.

 

B&B Italia ekspozīcija apaskatāma Trentini jaunajā salonā Strēlnieku ielā 8, renovētā 19. gadsimta ēkā.

No items found.