Tartu in Light

november 02, 2016

Pirms Rīgas ielas un namus ir sācis apspīdēt ikgadējais Staro Rīga festivāls, aicinām ielūkoties spožās instalācijas te pat kaimiņos – Tartu. Šogad pirmo reizi Igaunijas otrajā lielākajā un studentu iecienītākajā pilsētā norisinās TAVA 2016 – arhitektoniskās izgaismošanas un gaismas festivāls, kas dažādu pasākumu un gaismas instalāciju veidā no 13. oktobra līdz 13. novembrim Tartu iedzīvotājiem un pilsētas viesiem izteiksmīgi demonstrē gaismas nozīmi pilsētas, arhitektūras un cilvēka sajūtu modelēšanā. Mēneša garumā pilsētā ir apmeklējami vairāki aizraujoši ar gaismu saistīti pasākumi – dažādas izstādes, lekcijas un konferences, savukārt festivāla kulminācija norisinājās nedēļas nogalē no 21. – 23. oktobrim, kad pilsētā tika atklāti  3 iespaidīgi arhitetkurālās gaismas darbnīcu darbi un 6 noteiktai lokācijai piemērotas interaktīvas gaismas instalācijas.

Gaismas festivāla ietvaros Tartu pilsēta ir pārvērtusies līdz nepazīšanai. Apjomīgākā un operatīvākā darbošanās norisinājās arhitekturālās gaismas darbnīcās, kuras veidoja internacionālas, savā starpā nepazīstamu profesionāļu komandas. Darbnīcas vadītāju lomās iejutās vairāki starptautiski zināmi apgaismojuma dizaina un arhitektūras profesionāļi un International Association of Lighting Designers (IALD) biedri no dažādām ziemeļu valstīm: Vivi Katarina Hennig, Micaela Pärsdotter Andersson, Darío Nunez, Johan Moritz, Tina Wikström. Viņi bija tie, kas savās komandās kūrēja mazāk pieredzējušu censoņu darbību. Nedēļas laikā ar gaismas palīdzību tika transformētas trīs Tartu pilsētai būtiskas vietas: Tartu pilsētas muzejs, Tartu katedrāles pilsdrupas un Tartu pilsētas dome un tās laukums. Darbojoties pilnīgā carte blanche režīmā gaismas darbnīcas varēja eksperimentēt un īstenot jebkuras ieceres, demonstrējot gaismas fenomenālo iedarbību uz cilvēka uztveri un sajūtām.

Vietas, kas līdz šim bija nepietiekami izgaismotas vai saplūda ar monotoni oranžo halogēna laternu ainavu, iemantoja jaunu nozīmi, kalpojot ne tikai kā pilsētnieku uzmanības magnēts un mākslas instalācijas, bet arī kā prototipu pieteikumi pilsētas domes turpmākajiem ar Tartu izgaismošanu saistītiem lēmumiem un darbiem. Process ir sācies, vērosim kā tas attīstīsies!

No items found.